Stresle başa çıkma yolları

Kalp ve damar hastalıklarında stres bilinen olumsuz etmendir. Basit tanımıyla kan şekerini ve kan basıncını yükselten her türlü uyarana verdiğimiz genel metabolik değişimin adıdır. Kalp damar hastalarında stres tedaviyi bozmakta, ölüm, inme ve kalp krizi sıklığını arttırmaktadır. Bu kısa yazıda stres ile başa çıkmanın, çalışmalarla kanıtlanmış 7 yöntemini özetledim.

1. Yeteri kadar uyuyun. Uyku beyninizi sadece dinlendirmez, fiziksel olarak da temizler. İnflamasyon artıkları, zararlı proteinler, vücudun bağışıklık sistemince uyku sırasında uzaklaştırılır. Yeterli uyku anlama yeteneğinizi arttırır, ruhsal durumunuzu düzeltir.

2. Gevşeme tekniklerini öğrenin. Meditasyon, yoga, gevşeme egzersizleri, nefes antrenmanları parasempatik sistemi aktive ederek stres azalmasına katkıda bulunur.

3. Sosyal çevrenizi genişletin. Dostlar, aile ve arkadaşlar stresi azaltmanın en etkili yoludur. Sosyal çevre, belki de insan mutluluğu için en önemli etkendir. Derneklere katılın, her türlü sosyal aktiviteyi arttırın.

4. Zamanınızı kontrol etmeyi öğrenin. İş, aile, eğlence vb tüm aktivitelerde dengeli kontrollü olun.

5. Stres yaratan durumları yönetmeyi öğrenin. Önerilen yolların başında diyalog gelmektedir. Sorunları büyümeden ve konuşarak çözmek önemlidir. Çözülmüyorsa bile denemiş olmanız yararlı olacaktır.

6. Kendinize zaman ayırın. Neden hoşlanıyorsanız, müzik, uyku, egzersiz, kendiniz için birşeyler yapın.

7. Profesyonel destek alın. Hekiminize başvurun