Beyin sağlığı için yararlı besinler

Yaşlanma ile oluşan bilişsel gerilmeyi durduracak sihirli bir ilaç, ve besin yoktur. Ancak, gerilemeyi yavaşlatmak, sağlıklı beslenmeyle mümkün. En doğru yaklaşım bol sebze, meyve, tam tahıl ve baklagillerden zengin beslenmektir. Protein kaynağı olarak balık, bitki yağ olarak zeytin kanola gibi kaynaklar seçilmelidir. Beyin sağlığı için yararlı moleküller omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri ve antioksidanlardır. Bu bileşenlerin kaynakları şunlardır;

Yeşil, yapraklı sebzeler. Ispanak, kale, brokoli, lahana beynimiz için yararlı, K vitamini, folik asit, beta-karoten gibi besinler içerir. Araştırmalar bitki temelli beslenmenin bilişsel bozulmayı azalttığını göstermektedir.

Balık. Özellikle yağlı balıklar omega-3 içerir. Bu yağ asitlerikanda beta-amiloid (Alzheimer hastalığında beyinde biriken zaralı molekül) düzeyini azaltır. Diğer omega-3 kaynakları avakado, ceviz, keten tohumu gibi bitkilerdir.

Böğürtlenler. Bu grub bitkinin meyvelerindeki rengi veren flavonoidler hafıza üzerine yararlıdır. Çilek, böğürtlen, yaban mersini düzenli tüketenlerde hafıza kaybının yavaşladığı gösterilmiştir.

Çay ve Kahve. Kafein beyin sağlı için yaralıdır. Yüksek kafein tüketenlerin hafıza testleri daha iyi sonuçlanmaktadır

Ceviz. Ceviz ailesi sağlıklı yağ ve protein açısından mükemmel bir besindir. Ceviz tüketimi ile korunmuş hafıza ilişkisi gösterilmiştir. Ceviz omega-3, alfa-linoeik asit içerir. Her iki molekül de damar ve beyin sağlığı için iyidir.