Yeni yıl için, etkin, basit ve uygulaması ücretsiz sağlık tavsiyeleri

Çoğumuz yeni yıl için kararlar almıştır. Sigarayı bırak, egzersize başla, yoga dersi al, yağ yeme, karbohidratı kes vb. Burada kendimce önemli olduğunu düşündüğüm önerileri sıraladım. Başlıkta olduğu gibi etkili, basit ve bedavalar. Muhtemelen bu sayılı nedenlerle de pek uygulanmayacaklar.

1. Kendinizi dinleyin. İsteklerinizi, arzularınız, davranışlarınızı anlamaya çalışın. Kadim filozoflardan alıntı önemli bir tavsiye. Tüm bilgeler aynı şeyi tekrar etmiş: “Kendini bil” Nasıl yapılır; meditasyon, okuma, yaşadığınız günü gözden geçirme temel yaklaşımlardır.

2. Sebze yiyin. Bazı diyetisyenler haftada 30 farklı sebze hedefi koyun diyor. Böylece vejetaryen ağırlıklı beslenir ve bağırsak mikrobiyomunu zenginleştirirsiniz, antioksidanlar ve lifler cabası.

3. Yalnızlıktan kaçının, sosyal ilişiklere açık olun. Bir Harvard çalışması insan mutluluğunun en önemli bileşeninin sosyal ilişkiler olduğunu gösteriyor. Hayvan besleyenler bile yalnız yaşayanlardan daha uzun ve mutlu yaşıyor.

4. Daha sık gülümseyin. Binlerce psikoloji deneyi var. İnsanoğlu olumlu düşünürse olumlu hissediyor. Bu kadar basit. Gülümseyin daha mutlu olacaksınız. Marcus Aurelius “İnsanın düşüncelerinin rengi zihnini boyar” demiş.

5. Zayıflamaya veya diyete takılmayın. Makul hedefler koyun, az yemeye çalışın, geceleri yemeyin, yapabildiğiniz her durumda hareket edin.

6. Yeterli uyumaya çalışın. Uyumadan önce elektronik cihaz kullanmayın.

7. Okuyun