Gluten insanların büyük çoğunluğu için tamamiyle sağlıklıdır

Bazı tahminlere göre Amerikalıların 1/3’ü gluten kısıtlamaya çalışıyor, ve glutensiz gıda endüstrisi yıllık 5 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakamlar çok çaşırtıcı çünkü glutensiz beslenmenin, Celiac hastalığı veya bir biçimde gluten allerjisi olmayan insanlara hiçbir yararı gösterilemedi. Tam tersi glutensiz diyetlerin sağlıksız olduğuna dair oldukça sağlam kanıtlar var.

Celiac hastalığı, toplumun % 1’den azını etkileyen kalıtsal bir otoimmun bozukluktur. Eldeki epidemiyolojik veriler sıklığının artmadığını net olarak göstermektedi. Celiac hastaları gluten yerlerse karın ağrısı, kusma, havale gelişir. Bir kan testi ile tanı konur. Toplumun küçük bir kesimi, % 5’den azında Celiac olmayan gluten hassasiyeti diye bir durum vardır. Bu insanlarda Celiac benzeri şikâyetler olmaktadır. Birçok gastroenterolog bu konuda hemfikir değildir dahası saptayacak test yoktur.

Glutensiz beslenme Celiac olmayanlar için zaralıdır. Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski sağlıklı lif ve besin içeren gıdalardan uzaklaşıldıkça artar. Tam buğday/tahıl sağlıklı bir besindir. Kalp damar hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltmaktadır. Tam tahıllar bağırsak mikrobiyomu için de gereklidir. Glutensiz diye satılan tüm hazır gıdalar sağlıksızdır. Iritabl kolon gibi bağırsak sorunu olanlarda durumu ağırlaştırmaktadır.

Sonuç olarak Celiac hastası değilseniz gluten kısıtlaması yapmayın.