Açlık kontrolü 3

Kilo vermek için açlığın kontrol edilmesi şarttır. Açlığı azaltmak için sık yeme (6 veya 7 küçük öğün) önerilmiştir. Mantıklı gözüküyor ancak işe yaramaz. Açıklayacağım. Temelde kilo verme hesabı basittir. Alınan kalori tüketilen kaloriden az olmalıdır.


ALINAN KALORİ

Yediğimiz miktarı belirleyen en temel etmen açlıktır. Bilinçli olarak az yiyebiliriz ama bu imkânsıza yakın zordur. Direncinizin kırıldığı an yemeğe başlarsınız. Bu nedenle acıkmayı kontrol etmek, vücudunuza direnmek yerine onunla birlikte çalışmak gerekir. Obezite pisboğazlık değildir. Genetik yatkınlığa bağlı insülin fazlalığı ile sonlanan hormonsal sorundur. Açlık ve tokluk da hormonlarla denetlenir. Fazla yememizin nedeni irade eksikliği değil açlık hissidir.


TÜKETİLEN KALORİ

Gelelim kalori tüketimine hemen aklınıza daha fazla hareket etmek geliyor değil mi? Bu da yanlış. Tükettiğiniz kalori miktarı bazal metabolik hızınıza bağlıdır. Bu vücudunuzun çalışması için gereken enerji miktarıdır. Isı, bağırsak, kalp, akciğer böbrek vd organların düzgün çalışması için gereken enerji. Daha çok egzersiz yapabilirsiniz ama bu biraz kalori tüketiminizi arttırır. Öte yandan metabolik hızınızı artıramazsınız. Bu da hormonlara bağlıdır ve sabit de değildir (zaman içinde % 40’a varan değişim).

YAĞLANMA

Yağ birikimi de hormonlara bağlıdır. Kişisel karar değildir. Kimse “hadi ben biraz daha şişmanlayım” demez. Öyleyse hormonsal bir sorun için kalori azaltmak da işe yaramaz.

DEVAM EDECEK