Sağlıklı beslenme: Vejetaryen ağırlıklı diyet.

Bitkiler harika lif ve karbonhidrat kaynağıdır, ancak yağ ve yeterli protein sağlamazlar. Yağ sağlıklı beyin işlevi için gerekir, protein ise kas ve bağışıklık sistemi için şarttır. Bitki temelli diyet ile protein almak mümkündür ancak diyete tahıl eklemeden bunu başarmak zordur. O yüzden sebze ve meyveye ek olarak tam tahıllar büyük önem kazanır. Öte yandan yeterli kalori alamayacaksınız (erişkin aktif bir erkek için 2400 kalori). Burada da fındık, ceviz gibi çerezler ve zeytinyağı devreye girer. Sadece sebze meyve diyetinde yeterli B12 vitamini, D vitamin ve demir almak da zordur. Haftada 2 öğün balık bu eksiği kapatır. Sonuçta ulaştığımız nokta: Akdeniz tipi diyet.

Vücudunuzdaki yangıyı (inflamasyon) azaltacaksınız ! İşlenmiş et, et, hazır gıdayı bırakırsanız vücudunuzdaki yangı azalacaktır. Yangı önemlidir. Kronik yangı damar sertliği, kalp krizi, diyabet ve otoimmün hastalıkların temelidir. Sebze ve meyler doğal antiinflamatuvarlardır. Öte yandan doymuş yağlar ve endotoksinler (hayvansal gıdalardaki bakterilerin toksinleri) yangıyı arttırır.

Başka yararları neler? Tok hissedeceksiniz, kilo kaybedeceksiniz, bağırsak mikrobiomu düzelecek gazınız azalacak. Kolesterol ve şekeriniz düşecek.