Çocuklarınızın şeker tüketimini kısıtlayın.

Amerikan kalp cemiyeti çocukların günde en fazla 6 çay kaşığı ek şeker yemelerini ve haftada 230 ml’den fazla şekerli içecek içmemelerini öneriyor. Haftada 1 teneke şekerli içecek bile fazla. Bu önerinin nedeni şeker ile ileri yaş kalp damar hastalığı ilişkisinin kanıtlanmış olması.

Bu nasıl yapılabilir? Tavsiyelerim şöyle; Tüm şekerli hazır içecekleri hayatınızdan çıkartın. Akide şeri, jeller, reçeller, meyve suları, şuruplar kesilmeli. Tatlılar özel günlerde yenecek bir şey olarak kabul edilmeli. Böylece çocuklarınızın hayatına daha çok meyve ve sebze girecektir.

En ciddi sorun yüksek früktozlu mısır şurubudur. Mısır şurubu birçok hazır gıdada bulunuyor. Früktoz insülin direnci, şeker hastalığı, obezite, hipertansiyon ve kalp hastalığına neden olur. Früktoz sadece karaciğerde metabolize edilir, burada da yağa dönüşür. Aslında yüksek trigliserid ve kolesterol seviyesinin en önemli nedeni yağ değil früktozdur. Ek olarak yağlı karaciğere yol açar. Günümüzde yağlı karaciğer karaciğer yetmezliğinin birinci nedenidir. Bağırsak geçirgenliğini bozar ve yabancı gıda ve bakteri proteinleri kana geçer. Sonuç inflamasyon ve damar sertliğidir. Meyve früktozu istisnadır. Doğaldır, lif ve vitaminlerle birlikte gelir. Anormal miktarda yenmediği sürece meyve früktozu zarar vermez.

Ham ve az işlenmiş gıda tüketin. Sebze ve meyveyi arttırın. Hazır gıdaların üstün okuyun “mısır şurubu” ibaresini görürseniz uzak durun.