Yaşlanma ile artan ağrılarınıza yangı giderici diyet ile yarar sağlayabilirsiniz

Sebze ve meyveden zengin Akdeniz tipi diyet ile beslenenlerde yangı (inflamasyona) bağlı ağrılarda belirgin azalma olmakta. Vejetaryen ağırlıklı diyetler insülin salınımını, kolesterol düzeyini ve yangıyı azaltır.

Ağrı vücudun toksinlerden kurtulma mekanizmasıdır. Bunu yangı ile yapar. Temizlikçi hücreler ve moleküller, arınma işlevi sırasında ağrıya neden olur. Ağrı kesiciler yangı gidericiler bir seçenektir. Ancak diyet ile de ağrı desteği sağlanabilir.

Yapılacak şey basittir

1) Günde 8-9 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Burada porsiyon kelimesi bir tabak dolusu yemek değildir. Mesela 1 salatalık 1 porsiyon demektir. Bakabileceğiniz bağlantı: http://www.cesmealtiasm.gov.tr/2.pdf Brokoli, Brüksel lahanası, kabak, karnabahar çok iyi antiinflamatuvar (yangı giderici) seçeneklerdir.

2) İşlenmiş karbonhidratlardan uzak durun. Tam tahıllı seçeneklere yönelin. Çavdar, yulaf vb ekmekleri seçin. Peynir ve süt ürünlerinde aşırıya kaçmayın

3) Kırmızı eti azaltın. Bazı uzmanlar yılda ikiye indirin diyor. En azından haftada 2 porsiyonu geçmeyin. Balık iyi seçenek, tavuk nötr. Uygun tavsiye vejetaryen diyettir.

Diğer öneriler, zayıflayın, yürüyün, stersi azaltın