Diyetin sağlığımız üzerine olan etkileri

İnsanlar yediklerinin sağlıkları üzerinde çok önemli olduklarını düşünürler. BU görüş temelde doğrudur. Fakat acaba % olarak diyetin katkısı nedir ? Neler biliyoruz ? Sağlıksız diyet kalp hastalığı, diyabet ve inmeye bağlı ölümlerin yaklaşık yarısından sorumlu olabilir.

Bu alanda yapılmış en geniş kapsamlı çalışmalardan bir olan “ABD Ulusal Beslenme Araştırması”, 700 000 kişinin diyetini ve kalp hastalığı, şeker hastalığı ve inmeye bağlı ölüm oranlarını araştırmış. En çarpıcı sonuç sayılı bozukluklara bağlı ölümlerin % 45’inin sağlıksız beslenme biçimlerine bağlı olması.

Araştırıcılar 10 besini incelemiş; Tuz, Badem/ceviz, İşlenmiş et, Deniz ürünleri, Sebze, Meyve, Tatlandırıcılı içecekler, Tam tahıllı ürünler, Çokludoymamış yağlar ve İşlenmemiş et.

Kalp hastalığı ölüm oranının en yüksek olduğu yeme biçimi: yüksek işlenmiş et, tatlandırıcılı içecek ve düşük badem/ceviz.

İnme riskinin en yüksek olduğu diyet biçimi: meyve ve sebzeden fakir, tuzdan zengin.

Şeker hastalığına bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu yeme biçimi: işlenmiş et, tatlandırıcılı içecek, az tam tahıllı gıda.

Tüm ölümlerden en çok sorumlu olan ise tuz.

Tümü bildiğimiz şeyler ancak zarar oranları aydınlatıcı. Özetlersem tuz, tatlandırıcılı içecek, işlenmiş et kısıtlanmalı, sebze, meyve, balık, badem ceviz gibi yemişler arttırılmalı.

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2608221