Ne tür egzersiz beynininiz için yararlıdır?

Egzersiz ve beyin sağlığı

Günümüzde >65 yaş en hızlı genişleyen grup, 2030 yılında dünya nüfusunun % 20’sini oluşturacağı öngörülüyor. Bu grubun en önemli sağlık kaygısı bunama. Bunama riskini azalttığı bilinen etkili yöntemlerden biri egzersiz. Egzersiz akciğerleri açıyor, kasları geliştiriyor, kemik ve kasları güçlendiriyor. Ek olarak beyin gelişimini arttırıyor, zihinsel fonksiyonları düzeltiyor, bunamayı geciktiriyor.

Ne tip egzersiz?

Aerobik egzersiz (yürümek, koşmak) en çok işe yarıyor. Kalp akciğer kapasitesinin artması beyin kanlanmasını, beyindeki damarlanmayı, sinapsları arttırıyor. Egzersiz yapanların problem çözme, hafıza ve diğer tüm bilişsel yetenekleri belirgin daha iyi. Son yıllarda düşük doz egzersizin bile işe yaradığı gösterildi; yoga, tai-çi, ağırlık kaldırma. Bu çok iyi haber çünkü sedenter insanlar hafif doz egzersiz ile işe başlayabilir ve yarar görür anlamına geliyor.

Ne yapmalıyım?

>65 y Amerikalıların ancak % 40’ı haftada 150 dk ve üstü egzersiz yapıyor. %20’si hiç yapmıyor. Türkiye’de rakamlar çok daha düşük. Kadınlarda egzersiz yapmama oranı % 90’ı geçiyor. İlk öneri günde 30 dakika yürüyerek başlayın. Zamanla 60 dakikaya çıkın ve haftada 2 saat rezistans egzersizi ekleyin (ağırlık kaldırma). Mutlaka sürdürmeye çalışın.

Herkes uyan bir egzersiz şeması yok. Ancak uzman panellerin 150 dk/hafta önerisine uymaya çalışın. Sağlığınız için yapabileceğiniz daha iyi bir yöntem yok.