Beyin Anevrizmaları

Anevrizma bir atar dmarın duvarının zayıflaması dmektir. Burada damar balonlaşır. Beyin içerisindeki bir arterde anevrizma açılırsa beyin içeris,ine kanama olur. Sonuç inme, koma, beyin hasarı ve diğer problemlerdir. Yırtılan beyin anevrizmalarının % 40’ı öldürücüdür, sağ kalanların % 66’sı kalıcı beyin hasarı ile yaşar.

Anevrizma sıklığı da yeırtılma sıklığı da kadınlarda daha fazladır. Hastalık için genetik demek doğru değildir, ancak bazı ailelerde daha sık izlenir. Beyin anevrizmaları genellikle sessizdir. Çok büyürlerse komşu dokulara bası yaparak, dengesizlik, görme bozukluğu, inme benzeri şikâyetlere yol açabilir. Anevrizma yırtılırsa çok tehlikelidir. Bilinç kaybı8, bulantı, kusma, çift görme olabilir. Bu bir tıbbi acil durumdur.

Tüm anevrizmaların tamir edilmesi gerekmez. Yerleşim yerine ve boyutuna bakarak takip edilebilirler. Tedavi eskiden büyük bir ameliyatla yapılırdı. Şimdi anevrizmalar damar içerisinden girilerek tıkanmaktadır. Buraya tıkayıcı yapılar, stentler vb yapılar konup anevrizmanın boynu kapatılmaktadır. Yöntem acısıız, güvenli ve sağlıklıdır. Tekrar edecek olursa gene damar yoluyla tıkamak mümkündür.

Korunma için bilinen damar sağlığı önlemleri önerilir.: Sigaranın bırakılması, alkolün kısıtlanması, kan basıncının kontrolü, gereksiz ilaç kullanmama bunlar arasındadır.