E Sigara Güvenli mi?

Elektrik ısısı kimyasalla paketlenmiş nikotin ve tatlandırıcıyı ısıtır, bir aerosol oluşur ve bu ciğere çekilir. Teorik olarak sadece nikotin alındığı için teorik olarak kanser riski yoktur. En azından üreticiler böyle söylemekte. Ek olarak içe çekilen zaralı kimyasal mi,ktarı da sigaraya göre çok daha az.

Ancak bazı soru işaretleri var. Öncelikle güvenlik verileri için süre çok kısa. Erişkinlere yönelik geliştirilmiş olmalarına rağmen gençler daha çok kullanıyor. Belki yıllar sonra hakiki sigaraya geçme oranlarını da yükseltecekler. E sigaranın sigara içme alışkanlığını değiştirdiğine ve kullananların sigarayı bıraktığına dair kanıt da yok. Bazı araştırmalar siagar bırakmada etkili olduğunu gösterirken bazıları tam tersini rapor etmekte.

E sigara büyük bir Pazar olma yolunda ilerliyor. Mesela Juul şirketi 2017’de 16.2 milyon ünite satmış. Bu bir yıl öncesine göre % 641 artış demek. Birçok marka hatta Malbro gibi klasik üreticiler bile bu işe girmekte. Milyonlarca insan yeni bir alışkanlıkla karşı karşıya ancak zaman gösterecek etkilerini. Örneğin 2018 Ağustosunda yayınlanan bir çalışma e sigaranın da infarktüs riskini arttırdığını gösterdi. Bazı hayvan deneyleri ve küçük çaplı araştırmalar DNA kırıkları yaptığını söylüyor. E sigarada bulunan Diasetilin solunum yollarına zararlı olduğu biliniyor.

Büyük olasılıkla tam güvenli olmadığını söyleyebilirim. Ama gençlerde yaygınlaşması ileride öngöremediğimiz tehlikelere gebe.