Açlık kontrolü 1

Yeterli miktarda yediniz, ama aklınızda hala kuruyemiş, dondurma, meyve var, neden oluyor bu? Bazı insanlar sabahtan akşama yiyor, bazıları yarım sandviç ve bir kâse salata ile doyuyor.

Sorun midede mi?

Mide küçültme ameliyatı olanlar (pahalı ve potansiyel riskleri var) hızla zayıflıyor. Öyleyse midemiz büyük (veya küçük) ondan mı yiyoruz?
Hayır. Açlık mide veya başka bir organa bağlı değil, hormonlarla ilişkilidir. O nedenle düzenlenmesi gereken basamak burasıdır. Kalori saymak veya bağırsakları kesip atmak değil.

Tokluk hormonları çok güçlü etkilere sahiptir. Salgılandıklarında bir lokma bile fazla yiyemezsiniz. Bu hormonların başında Peptid YY gelir. Yediğimiz protein ve safra kesesinden salınan kolesistokinin (bu da diyetteki yağa cevaben salgılanır) peptid YY salgılatır. Yememizi durduran diğer bir şey midenin gerilmesidir. Mide duvar gerilimin artması da diğer yememizi durduran sinyaldir.

Yağsız 6-7 kez yemek yenen diyetler bu yüzden işe yaramaz. Yağ yoksa kolesistokinin ve dolayısıyla peptid YY yoktur, açlık devam eder. Kısa bir süre sonra atıştırırız. Bütün atıştırmalıklar şekerlidir, daha çok acıktırır. Yüksek proteinli diyetler de bu yüzden işe yarar, yediğimiz proteinlerin çoğu yağ da içerir (örneğin et, yumurta vd).Omlet yediğiniz bir sabahı düşünün saat 10:30’da hala toksunuzdur. Portakal suyu ve kek yiyin 2 saat sonra açsınızdır.

Diğer bir sorun işlenmiş karbohidratlardır. Dünya bunlarla dolu, ucuz ve heryerde satılıyorlar. İçecekler, biskuit, göfret, pasta ve diğerleri bu gruptadır. Bu gıdalar hızlı emilir, hızla insülin salgılatır, aldığınız enerji glikojen veya yağ olarak depolanır, gene acıkırsınız, gene yersiniz. İşlenmiş karbohidratlarda lif yoktur, mideniz gerilmez, hızlı boşalır, bu da acıktırır.

Öyleyse sorun iradesiz olmanızda değil. Dünyanın neredeyse % 30’u obez. Bu kadar insan iradesiz olamaz.

O zaman doğru kurallara geçelim. Hazır gıda, işlenmiş karbohidrat, rafine şeker yok. Tüketebildiğiniz kadar lif tüketin. Yeterli protein alın, bitki veya hayvansal. Bunları hep yazdım zaten.