Böbreklerinizi nasıl korursunuz?

Arka planda sessizce çalışıyorlar, varlıklarından habersizsiniz. Oysa böbrek hastalığı az görülen bir sorun değil. Erişkinlerin yaklaşık % 20’sini etkiliyor ve ileri evreye gelene kadar sessiz seyrediyor.

İyi bilinen bazı hastalıklar; diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ve yüksek kolesterol böbrekleri bozan durumlardır. Ancak durum bunlarla sınırlı değil ağrı kesiciler, suplementler ve diğer sık kullanılan preparatlar böbrek işlevi üzerine zararlıdır.

Gereksiz kullanımı sorun yaratacak ilaçları yazdım.

1. Bunların başında ağrı kesiciler geliyor. İdrar söktürücülerle birlikte kullanılırsa ağrı kesicileri zararı daha da artar. Aspirin, ibubrufen (Advil®, Nurofen® ), naproksen (Apranax®), celocoxib (Celebrex®), indometazin (Endol®, Endosetin®), diklofenak (Voltaren®) ve birçok başka ağrı kesici bu gruptadır. Ağrı kesicilerin kafein ile birlikte kullanımı da potansiyel böbrek hasarını arttırır. Bu ilaçları kullanırken özellikle de böbrek işlev bozukluğunuz varsa doktorunuzla görüşün.

2. Antibiyotikler. Bazı antibiyotikler (penislin, sefalosporin, sulfonamidler) böbreklerden atılır. Teorik olarak da hasar verebilir. Bu nedenle hiçbir biçimde gereksiz antibiyotik kullanmayın. Unutmayın, böbrek fonksiyonunuza göre doz ayarlı hekim kontrolinde kullanımları güvenlidir.

3. Suplementler. Potansiyel olarak zarar verebilirler. İçerikleri belli değil, dozları değişkendir.. Hiçbir suplementin hiçbir durumda yaralı etkisi kanıtlanmamıştır.