Holter Ritm Monitorizasyonu

Holter monitörü (veya ayaktan EKG kayıt cihazı) adını, cihazı geliştiren Amerikalı biyofizikçi Dr Norman Jefferis Holter’den (1914-1983) alır. Cihaz taşınabilir şekilde tasarlanmıştır ve bir sigara paketi boyutlarındadır. Kalbin elektriksel aktivitesini (Elektrokardiyogram, EKG) 24 ssat süreyle kaydeder. Kalpteki ritm bozuklukları seyrek oluşuyorsa 2–3 gün gibi daha uzun süreli kayıtlar gerekebilir. Daha uzun süreli kayıtlar için Holter cihazı uygun değildir. Bu gibi durumlarda “hadise kaydedici” adı verilen cihazlar hastaya bağlanır. Hasta ritm bozukluğunu hissettiği zaman cihazın düğmesine basarak kaydı başlatır.

Holter monitörü ritm bozukluklarının tanısında kullanılır. Ritm bozukluğu (aritmi) genellikle sizde çarpıntı, kalpte düzensizlik, duraksama gibi şikâyetlere yol açar. Eğer bu durumlara neden olan ritm bozukluğu EKG ile saptanabilirse tanınız konmuş olur. Ancak pratikte, ritm bozuklukları dönemsel olma özelliği taşıdığı için EKG’de saptanması zordur. Bu nedenle uzun süreli EKG kayıtları (Holter izlemi) gerekir.

Muayenehanedeki sistem vucudunuza yapıştırılan 8 adet elektrota bir ara kabloyla bağlanan küçük bir metal kutudur (Şekil 1). Elektrotları yapıştırırken bölgenin alkolle temizlenip hafifçe kazınması gerekir. Bu size ağrı veya acı veren bir durum değildir. Elkektrotların yapıştırılma bölgeleri Şekil 2’de gösterilmiştir. Cihaz çok hafiftir. Toplam ağırlığı piller dâhil 72 gr.’dır.

Holter cihazı ve bağlantı kablosu

Belinizde kemerle taşıyabilir veya boynunuza asabilirsiniz (Şekil 3). Cihazın üzerinde yeşil bir düğme vardır. Cihaz üzerinizde iken herhangi bir şikâyetiniz (çarpıntı, düzensizlik, duraksama, bayılır gibi olma, sıkıntı hissi vd herhangi bir yakınma) olursa bu düğmeye bir kez basmanız gerekir. Bu durumda cihaza şikâyetiniz olduğu saati kaydetmiş olursunuz. Cihazı taşırken sizden ayrıca küçük bir günlük tutmanızı da isteyeceğiz. O günkü aktivitelerin saatlerini, yemek, uyku, egzersiz vb, yazmanız yeterlidir.

Holter cihazının bağlanma biçimi

Cihazın belde kemere yerleşik hali

Cihaz üzerinizde iken banyo yapmamanız dışında hiçbir aktivite kısıtlaması söz konusu değildir. Herhangi bir ses çıkartmaz ve çok yüksek manyetik alanlar dışında günlük hayatta kullandığınız cihazlardan etkilenmez. 24 saatin sonunda cihaz çıkartılır, elde ettiği kayıt bilgisayara aktarılır ve burada analiz edilir. Kayıt süresince kalbinizin tüm elektrik aktivitesini bu yolla görmemiz mümkün olur.