Her türlü miktar ve sıklıkta hareket yararlıdır.

Egzersiz deyince aklınıza spor salonunda terlemek geliyor olabilir. Bu çok iyi. Ancak bilinmesi gereken nokta her türlü hareketin sağlığınız için yararlı olduğudur.

Asansör yerine merdiven, ev işi, bahçe işi veya kuş fotoğrafçılığı, farketmiyor. Hafif egzersizler bile yararlı. Kalp dernekleri insanların 75-150 dk/hafta orta şiddette aerobik egzersiz yapmasını , haftada en az 2 saat de ağırlık çalışmasını öneriyor. Ülkemizde bu mderce hareket edenlerin oranı % 10 dolayında, yoğun çabalara karşı ABD’de bile bu rakam % 23.

Bu düzeyde hareket etmeniz çok iyi, edemiyorsanız moral bozmayın. Uzmanlar yapabileceğiniz her durumda hareket edin diyor. Ayakta durabiliyorsanız oturmayın, gideceğiniz yere araba kullanmayın vb. Öyleki yaşlı kadınlarda yapılan bir çalışma 30 dk/gün hafif aktivite ile bile ölüm riskinde %12 azalma olduğunu, günlük yürüyüp, bahçesinde çalışan yaşlı erkeklerde bu rakamın % 17’ye çıktığını gösteriyor.

Egzersizin yararları çok fazla. Kalp ve damar sağlığını arttırıyor, zihinsel fonksiyonları koruyor, ruhsal durumu düzeltiyor.

Sonuç hareket edebildiğiniz kadar hareket edin.