Nedir bu trigliseridler?

Bu moleküller kan yağlarıdır. Metabolik sendrom denilen bir durumun parçasıdırlar ve kalp krizi ve inme riskinizi arttırırlar.

Trigliseridler (TG) aç karına çalışılmalıdır, en az 9 tercihan 12 saat aç olmanız gerekir ki tahlil doğru sonuç versin. Yağ profilinde LDL (kötü), HDL (iyi) ve TG bakılır. Toplam kolesterol direk LDL ölçümü yapılmıyorsa hesap için kullanılır ve kendi başına çok önemli değildir. HDL bir belirteçtir. Yüksek ise o kişinin enfarktüs/inme riskinin düşük olduğunu gösterir. LDL ise damar hastalığına neden olan moleküldür. TG’de durum biraz daha karmaşıktır. Çok yüksek seviyelerde (> 1000 mg/dl) pankreasta çöker ve pankreatit yaparlar, bu kötü ve tehlikeli bir durumdur. Eklemlerde de hasar yapabilirler. Damar hastalığı için LDL gibi doğrudan etkili olmasalar da özellikle sigara içenler, şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlarda normale indirilmeleri uygundur.

TG düzeyleri şöyle sınıflandırılır. Normal: <150 mg/dl, Sınırda yüksek: 150-159, Yüksek: 200-499, Çok yüksek: > 500

Metabolik sendromda kalp krizi ve inme riski artmıştır. Bu insanlar zaman içinde şeker hastalığına ilerlerler. Bu hastalık tablosu karın obezitesi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek TG olanlara verilen addır. Ne yapmalısınız?

Sağlıklı yaşam için yapmanız gerekenler, o kadar basit. Karbohidrat, şeker, alkolü kısıtlayın, vejetaryen ağırlıklı beslenin, egzersiz yapın. Balık ve Omega 3’ün deTG azaltıcı etkisi vardır. Statinler zayıf TG azaltıcıdır.